Uncategorized

Izbrisali ste nekog iz prijatelja na Facebook-u? Možda ste pasivno agresivni …

Piše: Marica Stijepović

Da li ste ikad nekoga izbrisali sa liste prijatelja, ili čak i blokirali na Facebooku? Ako jeste, treba da znate i implikacije tog čina u realnom i virtuelnom životu.

Brisanje sa Facebooka je vrlo ličan čin; na stranu što je vrlo promišljen. Potrebno je da odete na profil osobe, pronađete dugme ‘’unfriend’’ i zaista ga kliknete. To ne može biti slučajno, i ne može biti masovno. To je jasno i osobi koju ste ‘’unfriendovali’ ili, još gore, blokirali. Ovim joj zvanično poručujete da ne želite više kontakte s njom ili njim, a uz to možete nastaviti da sjedite zajedno u kancelariji, ili da budete porodica.

fb-brisanje-prijatelja1

Neki autori smatraju da je brisanje iz prijatelja na Facebooku ultimativna forma pasivne agresije: Facebook, a ni druga osoba, ne javljaju vam da ste izbrisani, dok sami toga ne postanete svjesni. Ne moraju da imaju vašu dozvolu za razlaz i ne moraju uopšte da vam objašnjavaju svoje razloge.

Univerzitet u Koloradu obradio je ovu temu u okviru dvije studije koje su se bavile pitanjima ko će među vašim prijateljima najvjerovatnije biti izbrisan sa liste kao i kako će ko emotivno reagovati na ovo ‘’brisanje’’.

Prema prvoj studiji, najvjerovatnija žrtva potencijalnog brisanja iz prijatelja je poznanik iz srednje škole čiji vas politički ili religiozni stavovi zamaraju ili ih smatrate suviše ekstremnim. Naime, prijatelji iz srednje škole pojma nemaju o tome kakvi su vam trenutni stavovi o društvenim pitanjima, a neprijateljstvo na društvenim mrežama često eskalira čak i brže nego u realnosti. Ostale kategorije prijatelja koji će lako biti izbrisani su ‘’other’’ i ‘’prijatelj prijatelja’’, kao i kolega sa posla.

fb-brisanje-prijatelja

Drugo istraživanje je pokazalo da je često brisanje iz prijatelja političkih neistomišljenika; ispostavlja se da je, možda, ‘’unfriending’’ nova forma političkog aktivizma.

Druga studija Univerziteta u Koloradu se bavila reakcijama ‘’izbrisanih’’ prijatelja na ovo svojevrsno virtuelno odbacivanje. Odgovori su se mogli svrstati u nekoliko kategorija: izbrisani prijatelji su bili iznenađeni, bili su tužni, bilo im je smješno.

Što ste bliži nekada bili sa osobom koja vas je ‘’unfriendovala’’, to je vjerovatnije da ćete biti tužni ili zabrinuti, i uopće da ćete negativno reagovati; utiče i to koliko bliskim uopšte smatrate osobe koje se nalaze na listi vaših prijatelja na Facebooku.

psihobrlog.wordpress.com

Povezani članci

Back to top button