Zanimljivosti

Kako je nastala fraza ‘Pirova pobjeda’ – “Još jedna ovakva pobjeda i ja sam propao”

“Još jedna ovakva pobjeda i ja sam propao.” Pir

Pir (319 p.n.e. – Argos , 272 p.n.e.), epirski kralj. Jedan od najčuvenijih vojskovođa antičkog doba Pir je poznat po brojnim vojnim pohodima u Italiji i Makedoniji ali i po frazi Pirova pobjeda.

Epir je stara antička pokrajina (danas podijeljena između Grčke i Albanije). Prema jednoj legendi, kraljevi epirske dinastije potječu od Neoptolema, sina slavnog Ahileja, koji je imao nadimak Pir (što znači riđokosi).

Olimpija, majka Aleksandra Velikog, bila je epirska princeza, koja se udala za makedonskoga kralja Filipa II. Epirski kralj Pir imao je doista slavno i junač­ko porijeklo (što u stvarnosti, što u legendama). Pir se ugledao u svog rođaka Aleksandra Velikog. I on je želio biti slavan, a slava se u to vrijeme stjecala ratnim pobjedama. Građani Tarenta, grčke kolo­nije u južnoj Italiji, pozvali su Pira da im pomogne u ratu protiv Ri­mljana. Pir, koji je sanjao kako će na zapadu imati veliko carstvo, kao što ga je Aleksandar imao na istoku, odmah se odazvao. Do­šao je u Italiju s velikom vojskom.

U početku je ratnim slonovima iznenadio Rimljane. No, Rimljani su se brzo snašli. Gađali su slono­ve zapaljivim strijelama, što je omelo Pirovu vojsku. Bitka kod Auskula (279. pr. Krista) donijela je Piru više štete nego koristi (iako je pobijedio). Izgubio je mnogo vojnika bez kojih nije mogao nastaviti uspješno ratovanje.

Laskavci su mu čestitali na “velikoj’ pobjedi, na što im je on odgovorio: “Pobijedim li još jedanput ovako, vratit ću se u Epir bez ¡jednog vojnika.” Tako je pobjeda koja ne opravdava pre­trpljene žrtve nazvana pirova pobjeda (odnosno, ravna je porazu). Otada se sve takve pobjede nazivaju pirovim pobjedama.

Pir je neuspješno pokušavao sklopiti mir s Rimljanima i na kraju se morao povući iz Italije. 0 besmislenosti rata svjedoči nam jedan raz­govor između Pira i Kineje (učena čovjeka i odličnoga govornika).

Kineja ga upita: “Kakva je korist od pobjede nad Rimljanima? “Za­uzet ćemo cijelu Italiju”, odgovara Pir. “Što onda”, nastavlja Kineja. “Zauzet ćemo Siciliju, Kartagu, Libiju, Makedoniju, Heladu”, odgovara Pir. “Što ćemo učiniti kad sve osvojimo?” nastavlja Kineja. Nato mu Pir objašnjava kako će onda besposličariti, jesti birana jela i piti izvrsna pića, razgovarati o svemu i svačemu… Ukratko – uživati. ” Što nas priječi da to ne radimo već danas?” upita ga začuđeni Ki­neja.

Naime, imali su svega u izobilju. Nažalost, Pir nije poslušao mudrog Kineju. Išao je iz rata u rat. Poginuo je u gradu Argu na bizaran način. Pogodio ga je kopljem siromašni branitelj. Majka tog ratnika uplašila se za sina pa je bacila crijep na Pira (ili kamen), što ga je omelo. Nakon toga Pir je ubijen.

izrekeiposlovice.com

Povezani članci

Back to top button