Ekonomija

Kako je Velika Britanija postala središte islamskog bankarstva u Evropi?

Islamski bankarski pokret nije bio ograničen samo na muslimanske zemlje. U Luksemburgu je 1978. godine, osnovana banka pod nazivom „Islamic Banking System”, koja se smatra prvom islamskom finansijskom institucijom u Evropi. 

Uvidjevši naglašenu društvenu odgovornost islamskog bankarstva i druge zemlje poput Francuske, Danske, Njemačke osnovale su banke koje posluju na principima islamskog bankarstva. Osnovne pogodnosti koje su klijenti uvidjeli u ovom sistemu odnose se na visok stepen pouzdanosti i sigurnosti.

Od evropskih zemalja islamsko bankarstvo je najrazvijene u Velikoj Britaniji. Samo u periodu od 2005. do 2006. godine, kada doživljava najveću ekspanziju, broj klijenata je porastao 120 posto, broj otvorenih računa 200 posto, broj štednih uloga 76 posto, čime je ova zemlja iskazala interes da postane evropsko središte islamskog bankarstva. Grupacija „Lloyds TSB” je nakon osnivanja „Islamic Bank of Britain” postala vodeća u uslugama u skladu sa islamskim zakonom.

Slučaj „Islamic Bank of Britain“ je jedan primjer vrijedan proučavanja, posebno jer prikazuje cjelokupan proces odobrenja kako bi postala prva ovlaštena islamska institucija u Evropskoj uniji. Njihovo iskustvo je otvorilo put za druge islamske institucije, kako u Velikoj Britaniji, tako i Evropi. Pitanja i izazovi sa kojima su suočeni, posebno prilikom definisanja obima usluga i proizvoda u skladu sa konvencionalnim suparnicima, pomogli su da se lakše uspostavi budući okvir za autorizaciju islamskih banaka. To je bilo olakšanje za druge islamske institucije da kasnije postignu odobrenje, te nisu morale da prođu kroz sve teške odluke sa kojim se suočila ova banka. Potrebno je napomenuti da se uspijeh pripisuje velikoj podršci državnih institucija koje su bile odlučne da doprinesu rastu islamskih finansija i bankarstva u Velikoj Britaniji. Isto se može reći i za rast u drugim evropskim zemljama, podrška vlade i zajednice je otvorila put za uspješan rast s vrlo malo otpora.

Budućnost ove industrije u Evropi je definitivno svijetla uslijed podrške od vlasti, potražnje na tržištu unutar zemlje, kao i zemalja u okruženju, a iz temelja koji su već postavljeni moguć je razvoj i rast na mnogim poljima.

Britanija je najavila namjeru da bude prva zapadna država koja će izdavati islamske certifikate, odnosno sukuk. Budući da islamski zakon zabranjuje isplatu kamata, sukuk donosi profit ili rentu na temeljnu imovinu, pri čemu obveznica predstavlja udio vlasništva u toj imovini. To je tržište sve šire i likvidnije, a trenutno je vrijedno 40 milijardi funti, dok bi njegova vrijednost na globalnom nivou mogla dostići oko 250 milijardi funti.

Za Akos.ba piše: Mubera Čengić

Povezani članci

Back to top button